Днес ми се иска да посветя малко време за събиране и представяне на статии от български автори. Няма как, и съм сигурна, че постоянно ще излиза едно и също име – това на проф. д-р Добринка Чанкова. Преподавател и учен, който от години се вълнува и представя възможностите на Възстановителното правосъдие и неговите практики и постижения. Нейни изследвания включват България в обсега на анализите на ВП в Европейският контекст, още преди десетилетие.
Вероятно, на широк кръг от специалисти у нас, тя е известна с работата си посветена на медиацията, като форма и правен инструмент за решаване на конфликти, както и с много активната си позиция в процеса на създаването, приемането и прилагане на Законът за Медиация в България.
За начало на поредицата с предложения на статии от български автори избрах именно статията й
„Кой все още се страхува от възстановителното правосъдие в България“ (публикувана в електронното издание на списание „
Право, Политика и Администрация“ ), защото представя процесът на промяна в нагласите и законодателството у нас, вместен в един по-широк Европейски контекст. Контекст, който също е не по-малко динамичен и бързо променящ се.
За авторът
Проф. д-р Добринка Чанкова е р-л на Катедра „Публично правни науки и публичен мениджмънт” в Правно-исторически факултет на ЮЗУ „Н. Рилски”
Проф. Чанкова има водещ принос във въвеждането на Закона за медиацията, приложим в България от 2004 – 2005г.
Автор на: „Възстановително правосъдие. Сравнителен анализ“,
София, 2011, 273с.
Учредители и председател е на Института за решаване на конфликти.
Интересуващите се от развитие на политики, в сферата на ВП /RJ, могат да проследят този бързо развиващ се интерес и през инвестициите на EU в научни изследвания и проекти насочени към пилотиране и описание на модели в практиката.
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
Related
Публикувано от restorativejusticebg
Restorative Justice в България е медия за философията, принципите и практиките на Възстановителното правосъдие. Създадена е и се поддържа на български език от Елена Евстатиева. Целта е да се представят източници, изследвания и практики на български език. Разбира се, добър резултат би бил една по-широка дискусия за прилагането и ефективността на възстановителните практики в България.
Покажи всички публикации от restorativejusticebg
Трябва да влезете, за да коментирате.