Преди да ви представя статията на Линет за едно от нейните обучение по възстановително правосъдие, проведено в Българя през 2011г., за доброволци и партньори на Пи Еф България – общност за помирително правосъдие, ми се иска да ви представя първо нея.
Тя е антрополог и още като студент започва да се интересува и изследва програмите на Prison Fellowship International в сферата на възстановителното правосъдие и трансформация на правонарушителите. Научният й интерес трайно я отвежда в това поле и тя започва работа в центъра по възстановително правосъдие към PFI, където е част от екипа на Даниел Ван Нес, една от големите фигури в областта, в международен план. (Статия на Даниел Ван Нес на български може да намерите преведена тук и в сайта на Пи Еф България).
Линет идва в България два пъти. Един път, по повод на работата с деца в конфликт със закона и втори път през 2013 г., за международно обучение на лидери на PFI от Източна Европа и Средна Азия. Последното е отново в областта на възстановителното правосъдие по програмата „Смокиново дърво“. Програма за работа с жертви и правонърушители, създадена в UK през 1995г и много бързо развила се в различни части на Европа и Америка. (Програмата се реализира в затворите, по време на изтърпяване на ефективна присъда лишаване от свобода).
Линет и изключителен приятел и вдхъновител за много хора от цял свят. Неуморно пътува и обучава различни по подготовка и опит специалисти от различни региони: Латинска Америка, Африка, Европа, Азия и Северена Америка. Сега е научен сътрудник в Университета в Алабама. Работи по изследователски проект, базиран в общността и изследващ опасенията и здравните проблеми в квартал, където мнозинството от хората живеят на или под прага на бедността. Проектът създава пространство за диалог между членовете на общността и академичните среди за обсъждане на резултатите от изследванията и ледващите стъпки свързани с подобряване на здарвните условия за хората.
Искрено се надявам, че скоро отново ще можем да се видим с нея, тук в България.
Ето как тя представя участието си в проект „Активни общности в превенцията от институционализация на деца и младежи с девиантно и делинкветно поведение“, финансиран от фондациите Лале и ОУК в периода 2010 – 2012г., реализиран в общините Враца (от ДРОПЛС, сега ПИ ЕФ България – общност за помирително правосъдие) и Русе (от Каритас Русе). Нейното участие бе финансирано от PFI и бе изключителен принос към този проект.
…
Наскоро предоставих обучение по възстановителни конференции за PF Bulgaria и няколко от нейните партньорски агенции и организации. Двадесетте участници представляваха различни обществени и неправителствени организации, включително Отделът за закрила на детето, Комисията за борба с противообществени прояви на Община Враца, Младежки Културен Дом, Областната служба Пробационния, Каритас-Русе и доброволци и специалисти от ПФ България.
Те са част от нова инициатива за правосъдие за ненавършили пълнолетие, пилотирана от ПФ България и Каритас-Русе за въвеждане на алтернативи за работа с младежи в риск от институционализиране и налагане на ефективни наказания. Проектът „Активни общности в предотвратяването на институционализирането на деца и непълнолетни правонарушители“ предлага няколко услуги за млади хора, които идват от трудни домашни условия или са извършили престъпление и вече са осъдени. Програмата се изпълнява в българските градове Враца и Русе.
Водещата философия на проекта е, че децата и техните семейства са способни да решават собствените си проблеми и всички, засегнати от престъпление или вредно поведение, трябва да бъдат включени в отговора на това престъпление. Проектът включва различни услуги като наставничество, групи за подкрепа на родители на деца в риск, консултации и възстановителни конференции – както с жертви, така и фамилни групови конференции за справяне със семейните проблеми.
Като се има предвид ролята на общността и поемането на отговорност за нуждите на младежите в риск, ПФ България създаде гражданска мрежа от 16 различни организации и различни хора, заинтересовани от работата с младите хора. Те създадоха „Общност в грижа- Враца“ – център за обществена подкрепа, предлагащ различните услуги, които споменах. През 2010 г. се лицензират от Агенцията за социално подпомагане за работа с деца и тийнейджъри с отклонения в поведението и конфликт със закона. Идеята е, че положителното включване на членовете на общността и организациите в живота на непълнолетни ще създаде по-силни връзки и ще доведе до подходяща възстановителна среда и общност.

Трябва да влезете, за да коментирате.