
„Легитимност на Възстановителното мислене в България – трансформация на общности, институции, организации”
Конференцията ще се проведе онлайн в периода 27.09.2021 – 29.09.2021г.
Прегледът на промените в националното и европейско законодателството все по-ясно поставя въпроса за създаване на уредба, която се основава на възстановителен дух и мислене за престъплението и съобразява комплексно накърнените интереси на индивиди, групи и общности. Процес, стартирал още през 70-те години на ХХ в., съвсем естествено постави във фокуса на общественото внимание потребността наред с възмездния подход да се прибягва и към възстановителния. И двата дискурса в мисленето за справедливостта намират аргументи в нарастващата престъпност, дискриминацията и постоянно възникващите кризи в общностите и мегаполисите, като дават различен отговор за решаването на тези наболели проблеми. Този процес е глобален. Почти едновременно възниква в Европа и Северна Америка, без да се ограничава само там. В Северна Америка стъпва върху традициите на първите хора в Америка, а в Европа като че ли е естествено продължение на Франкфуртската школа, поставила много ясно въпроса за другостта още през 30-те години. В контекста на това развитие идеите на Нилси Кристи задълбочават разбирането за възможностите да творим справедливост, намалявайки отдалечеността на другия като чужд и враждебен. Днес, след повече от 50 години, възстановителното правосъдие от движение се превърна в ново мислене “на” и “за” правото, а възмездният дискурс и традиция започнаха да виждат в него възможност за постигане на справедливост и социален мир.
Другото противопоставяне, което доближаването на наказателното до възстановителното мислене решава, е между обективното и субективно преживяване за справедливост и справедлив процес. Големият въпрос, който възниква в опита за решаването на конфликти, възстановяването от престъпления и общностни кризи, е как хората и общностите излизат от процес, търсещ справедливо решение. Доколко възстановителното мислене вече е легитимно в България при дискутирането на този въпрос и как то може да повлияе и да трансформира средата, е темата, която изследва тазгодишната конференция.

Очакваме Вашето потвърждение за участие като говорител/докладчик до 20.08.2021г. Моля да вземете предвид, че времето за изказване и представяне е ограничено до 30 минути. Очакваме вашите заявки на email: laconference.sarl@gmail.com.
Форма за регистрация като говорител
Оставаме на разположение при необходимост от допълнителна информация.
Инициативен комитет 2021
Водим се и от разбирането, че поначало законите не пораждат автентичната човешка активност и социални връзки, но може да ги деформират, ако те не са достигнали своята зрялост.
Елена Евстатиева, www.restorativejusticebg.com, координатор на инициативния комитет
Калин Калпакчиев, съдия в САС, Наказателно отделение, Председател на ССБ
Мирослава Тодорова, съдия в СГС, Наказателно отделение
Владимир Вълков, съдия в СГС, Търговско отделение
С уважение,
от името на инициативния комитет
Елена Евстатиева,
+359 897803257 restoration_bg@yahoo.com
Привет! Благодаря още веднъж за поканата. Ще се включа като докладчик на конференцията. Желая хубава ваканция! Керачка Михаел
Kerachka Mihael Mediator, Mediation Trainer Family mediation +359888792685 kmichael@abv.bg http://www.pechelimzaedn
>––– Оригинално писмо –––
>От: Възстановително правосъдие в България comment-reply@wordpress.com
>Относно: [Нова публикация] Каним Ви да се включите като говорител/докладчик в IV-та Национална конференция по възстановително правосъдие
>До: kmichael@abv.bg
>Изпратено на: 10.07.2021 18:02
\.abv-omExternalClass\ a\3Ahover { color: #ff0000; } \.abv-omExternalClass\ a { text-decoration: underline; color: #0088cc; } \.abv-omExternalClass\ a\.primaryactionlink\3Alink { background-color: #2585b2; color: #ffffff; } \.abv-omExternalClass\ a\.primaryactionlink\3Ahover { background-color: #11729e; color: #ffffff; } WordPress.com restorativejusticebg posted: “ „Възстановителното мислене в България – трансформация на общности, институции, организации” Конференцията ще се проведе онлайн в периода 27.09.2021г. – 29.09.2021г Прегледът на промените в националното и европейско законодателството все по“
ХаресвамХаресвам