От създаването на Блога „Възстановително правосъдие в България“ до сега, по разбираеми причини, бе обърнато повече внимание на основни понятия, принципи и ценности във въстановителното правосъдие. Отделено бе място за различните подходи и до колко те могат да бъдат определени като възстановителни или не. Част от статиите бе посветена и на полета, където най-често се развиват възстановителните практики: наказателно правосъдие, затвори, училища. Макар, често хаотично качвана, информацията в блога вече има съдържание свързано с основни въпроси, които поставя ВП и неговата практика. Една от особеностите – едно от условията, които постоянно присъстват, но без да му е отделено много специално внимание е участието на общността. Общността като арена на която се разиграват всички процеси, общността като заинтересована страна, общността като целево поле за развитие и прилагане на възстановителните практики.
В тези първи дни от новата 2018 г. ще Ви представя няколко текста посветени именно на ролята на общността. Средата, в която всички се срещаме и можем да допринесем за развитието и запазването на хармонични и балансирани отношения, с намалено страдание и увеличена сигурност и зачитане на всички страни.
Първият текст, който Ви предлагам е Докладът „Възстановително правосъдие: ролята на общността“, представен на Годишната конференция на Академията за наказателно правосъдие, Бостън, март 1995 г. от Пол Макколд, преподавател в Old Dominion University, Норфолк, Вирджиня, департамент по Социология и Наказателно правосъдие. Оригиналният и пълен текст може да прочете в електронният архив на Международният институт по възстановително правосъдие.
Докладът представлява прекрасен „поглед отгоре“ на бързо развиващите възстановителни практики в Северно-Американската действителност, поставяйки важните въпроси за една нова правосъдна парадигма, целяща активното участие на гражданите и едно равнопоставено третиране на всяка една от страните, в това число и трудната за формулиране и описание „общност“.
Докладът е от 1995, което озачава, че отразява част от дебата в тогавашното американско общество. Малки части от текста, отразяващи тази минала актуална тематика е съкратена, за да не „заглушава“ изключително точните и добре описани процеси и тенденции представени от автора. Друга част, която е изключително близо до настоящите за нас процеси и българският дебат за правосъдие, е оставена.
Давам си сметка, че в дните след едно толкова тежко и жестоко престъпление, като това в Нови Искър, обществеността е изключително чувствителна към темата за наказанието и справедливостта. Нещо повече, настоящият текст може да бъде възприет като циничен или дори арогантен, имайки предвид актуалната тематика…. Публикувам превода на този доклад, защото той поставя въпроси, които са предизвиквателство и предпоставка за едно сериозно преосмисляне и анализ на съвременния български контекст. Препращат ни към размисъл за собствените ни общности и усилия; към резултатите от един процес на отчуждение, неуспешна реформация и възможности, въпреки това.
….
Въпреки липсата на достоверни емпирични доказателства, че наказанията от всякакъв вид или размер намаляват престъпността, американските политически институции продължават да се борят с престъпността именно по този начин. Митът, че наказанието може да предотврати насилието (Pepinsky & Jesilow, 1985) изглежда рядко се оспорва. „И тъй като хората се учат от естеството на процесите, в които участват, както и от целите на тези процеси, трябва да обърнем по-голямо внимание на това, което процесът преподава и как се преживява“ (Harris, 1991). Какви уроци преподава нашата система за наказателно правосъдие, ориентирана към подчинение и послушание? Ако можехме да се справим с престъпността само със смъртоносна доза отмъщение……
….
Налице е нарастващо количество литература за един алтернативен подход към наказателното правосъдие. Възстановителното правосъдие предлага различна „парадигма“ за престъплението и отговорът на обществото – и се предлага като заместител на съществуващата система за наказателно правосъдие (Zehr & Umbreit, 1982, Weitekamp, 1991, Galaway, 1989).
ВП не е просто друга техника, която се опитва да разреши старите проблеми на наказателното правосъдие. Това е практика, която съдържа възможности за решаване на нов проблем – неадекватността на самата система на наказателното правосъдие, оцеляваща от криза до криза, опирайки се на една остаряла философия – тази на голото отмъщение. (Marshall, 1992, p.)
Предполага се че практиката на помирение между жертви и извършители (виж повече за това в отделните практики на ВП, публикувани в блога) на престъпление не достига до структурните реквизити, предложени от възстановителната парадигма. Практиката разкрива вместо това аструктурна пристрастност, липсваща в преднамерените стратегии за справяне с взаимозависимостта на широки социални фактори, които водят до конфликт и възпрепятстват или оформят неговото разрешаване. (Мика 1992 г., стр. 561)
Какви са структурните процеси, които възстановителното правосъдие предлага, за да промени социалните неравенства и ценности, които допринасят за извършването на престъпление на улицата? „Въпросът, кйто тогава изниква е „Дали програмите и организациите за помирение могат да бъдат по-чувствителни и да отговорят на по-широкия профил на конфликта, който включва епизодите на престъпност и причините за нейното проявление“ (Mika 1992, стр. 563). Прекаленото съсредоточаване върху процеса на спасяване на отделните жертви и нарушители може да отклони вниманието от основните причини в обществото, които непрекъснато водят до безкрайно възпроизвеждане на жертви и нарушители.
Тъй като възстановителното правосъдие е започнало да кристализира като парадигма едва отскоро (бел. от блога: това твърдение е валидно за периода на доклада – 1995), се очаква системите за прилагане на възстановителното правосъдие да включват впроцес на развитие и грешки. Онези, които изпълняват различни програми, несъмнено имат различен дневен ред. „Има толкова много различни цели и изтъкнати ползи, че не могат да се направят широки изводи за ефективността на сега действащите програми“ (Karmen, 1990, стр. 296). Има опасност да обещаваме повече от възможното в осъществяваните реформи в наказателното правосъдие (Griset, 1987). Важно е това „възстановително“ движение ясно да очертае своите теоретични принципи.
Отговорът на това „аструктурно пристрастие“ в подхода на възстановителното правосъдие може да се намира в най-малко проучената страна – общността. Определянето на ролята на общността в парадигмата на възстановителното правосъдие е от съществено значение за завършване на теоретичният конструкт. Докато отделни „граждани“ на общността са включени като доброволни посредници или доставчици на услуги за посредничество, компенсация, обществени услуги, осведомяване на жертвите или VORPs, имаме неуспех във включването и разгръщането на силната роля на общността и за самата нея. „Определянето на начини за операционализиране на възхитителната идея за предизвикване на по-активно участие на общността в процеса на помирение остава неуловима задача.“ (Harris, 1989, стр. 35) Самостоятелното гражданско участие в процеса на правосъдие е ценно начало.“ (Harris, 1989, стр. 35). 8
В общество с ценности, наблягащи на гражданското участие в държавните дела, увеличаването на участието на гражданите не изисква допълнителни оправдания: целта е достатъчна сама по себе си и не е необходимо да се защитава като постигаща някои по-дългосрочни ползи. Увеличеното участие на гражданите ще се осъществи по два начина: 1) граждани станали жертва на престъпление и 2) преговарящи по случаи, доброволци. (Galaway, 1989, стр. 112)
И все пак, парадигмата винаги се представя като равнопоставено включваща жертва, правонарушител и общност. Разбира се, от общността се очаква повече от едно похвално увеличение на участието на граждани доброволци и участието на отделните жертви и нарушители.
Много концептуална работа следва да бъде извършена … Много проблеми остават неразвити или без отговор. „Общността“ е често използван – трудно уловим термин, с който се злоупотребява. Какво означава това и как може да й се даде реалност във възстановителния подход? Каква е правилната роля на държавата? (Zehr, 1990, стр. 221)
Трябва да влезете, за да коментирате.